Mé vyjádření k přednostnímu očkování blanenského starosty pana Crhy

26.01.2021

Dnes jsem byla požádána coby opoziční zastupitelka a bývalá ředitelka Seniorcentra o vyjádření názoru k přednostnímu očkování blanenského starosty pana Crhy. Zkrácená verze mé odpovědi bude zveřejněna v Blanenském deníku, nicméně další podobné dotazy mě v průběhu dnešního dne ve Sněmovně zastavovaly téměř nepřetržitě. I z tohoto důvodu zde zveřejňuji plné znění mé odpovědi k této kauze:Přiznám se, že mě včerejší zpráva o přednostním očkování pana starosty Crhy velice překvapila. 

Dennodenně neřešíme ve Sněmovně nic jiného než Covid a jeho drtivé dopady. V posledních dnech pak také problematiku očkování, které osobně považuji za jedinou možnost návratu k normálu. Mou snahou je oslovit veřejnost a očkování podpořit ze všech sil. 

Krok pana starosty nemohu posoudit z hlediska lékařské indikace, jeho zmiňovaného zdravotního stavu ani skutečné "naléhavosti", ve které se v momentě rozhodování nacházel. Nebyla jsem u toho. Co však hodnotit mohu je to, že svým krokem rozhodně nepomohl šířit pozitivní přístup k očkování.V tuto chvíli považuji za naprostou prioritu přesvědčit spoluobčany o důležitosti očkování a neprobouzet v lidech ještě větší negaci, než už zde panuje. Krok pana starosty narušuje důvěru v to, že bude vakcína distribuována spravedlivě a ne podle principu "podpultovka".

Jako bývalá ředitelka Seniorcentra si rovněž nedokáži představit situaci, kdy v Blansku není 120 osob (120 zmíněných dávek vakcín) z řad seniorů 80+, zdravotníků (není zde jen blanenská nemocnice, ale i řada praktiků) nebo pracovníků v sociálních službách, kteří by neměli o vakcínu zájem. Souhlasím také s tím, že kdyby byl daný krok v danou chvíli opravdu správně indikován, pak měl pan starosta včas své přednostní očkování veřejně prezentovat, stejně jako prezentuje každý svůj jiný počin.Rozhodně nechci nikomu sahat do svědomí, ale argument "v tu dobu ještě neplatila žádná pravidla pro očkování ani vakcinační strategie" nepovažuji za relevantní a hodný veřejně činného člověka, který svým jednáním ovlivňuje okolí. 

Myslím si, že před veškerou "vakcinační strategií" stojí na prvním místě zdravý rozum, čest a solidarita. A to vše mi v této kauze tak nějak schází.